Cieknący w łazience kran to sytuacja, która może dotknąć każdego z nas. Jest to nie tylko dokuczliwe i denerwujące, ale przyczynia się także do wysokich rachunków za wodę, dlatego też powinno nam zależeć na tym, aby usterkę zlikwidować jak najszybciej – nie zawsze przeciek będzie wymagał wymiany baterii na nową. Nie w każdej sytuacji konieczne jest też skorzystanie z pomocy fachowca – z usunięciem pewnych usterek poradzisz sobie samodzielnie, do tego nie zajmie Ci to zbyt wiele czasu.
Dlaczego kran cieknie?
Naprawa cieknącego kranu sprawi, że przestaniesz tracić pieniądze – w ciągu doby wyciek wody nie jest zbyt duży, wynosi około pięciu litrów. Jednak już w skali roku ilość wody, która wycieka z kranu jest znaczna – może to być nawet ponad piętnaście litrów sześciennych! To właśnie dlatego też za naprawę cieknącego kranu powinieneś zabrać się jak najszybciej. Zanim rozpoczniesz usuwanie usterki, musisz w pierwszej kolejności ustalić jej przyczynę. Zdecydowanie najczęściej przyczyną kapania wody z kranu są nieszczelne uszczelki. Szczególnie często taka sytuacja ma miejsce w przypadku baterii starego typu, które posiadały oddzielne kurki do ciepłej i zimnej wody. W tych kranach woda może wydostawać się z nakrętki wylewki, przez wylewkę lub pomiędzy głowicą a dławicą. W bateriach jednouchwytowych nie ma uszczelek, zamiast nich producenci montują głowice ceramiczne. Jeśli zaczyna cieknąć woda z kranu tego typu, przyczyną wycieku może być niedokręcona uszczelka przy pierścieniu lub uszkodzona głowica.
Jakie narzędzia są potrzebne do usunięcia usterki?
Jeśli już wiesz, co jest przyczyną wyciekającego kranu i zamierzasz naprawić go samodzielnie, będziesz potrzebować następujących narzędzi:
- kluczy nastawnych z płaskimi szczękami;
- klucza imbusowego;
- śrubokrętu.
Do naprawy kranu niezbędny jest także komplet uszczelek, może Ci się przydać także scyzoryk. Przygotuj również ręczniki lub ścierki oraz miskę.
Jak naprawić cieknący kran przy wylewce?
Zanim zaczniesz naprawiać cieknący w łazience kran, zakręć dopływ wody: uchronisz w ten sposób mieszkanie przed zalaniem. Musisz spuścić także resztki wody znajdujące się w instalacji – przyda Ci się miska. Dopiero wtedy przy pomocy płaskiego lub nastawnego klucza możesz odkręcić śrubę, która mocuje wylewkę i zdjąć ją. Następnie musisz zdjąć starą uszczelkę i założyć nową. Pamiętaj, że rozmiar nowej uszczelki musi być dokładnie taki sam, jak tej używanej dotychczas. Po zakup uszczelek wybierz się razem ze starą: gdy pokażesz ją sprzedawcy, dobierze Ci tą odpowiednią. Do wyboru masz uszczelki gumowe, silikonowe i nylonowe – te ostatnie są bardziej trwałe. Po założeniu nowej uszczelki pozostaje Ci tylko zamontować wylewkę i dokręcić śrubę mocującą – nie używaj klucza, dokręć śrubę ręką. Pamiętaj, że dokręcona ze zbyt dużą siłą wylewka nie będzie obracała się na boki.
Jak naprawić cieknący kran jednouchwytowy?
To, że cieknie bateria jednouchwytowa wcale nie musi oznaczać konieczności wymiany jej na nową – jeśli woda kapie z końca wylewki, pomóc może dokręcenie głowicy. Jeśli woda wydobywa się dalej, konieczna będzie wymiana głowicy na nową. W tym przypadku musisz zakręcić dopływ zarówno zimnej, jak i ciepłej wody. Następnie używając scyzoryka lub śrubokręta, podważ niebiesko-czerwoną zaślepkę i odkręć wewnętrzną śrubę przy pomocy klucza imbusowego oraz zdemontuj kran i pierścień, pod którym znajduje się głowica oraz dociskająca ją nakrętka – sprawdź, czy jest ona dobrze dokręcona. Jeśli nie, musisz ją dokręcić, gdyż to właśnie ten element może być przyczyną wycieku. Jeżeli była dokręcona, musisz ją odkręcić i wyjąć głowicę. Jeśli nie kupiłeś jej wcześniej, weź ją do sklepu i pokaż sprzedawcy, aby pomógł Ci dobrać odpowiednią. Do wyboru są bowiem głowice w dwóch rozmiarach: 1/2 i 3/8 cala. W miejsce starej głowicy włóż nową, dokręć poszczególne elementy, odkręć dopływ wody i sprawdź, czy problem zniknął. Jeśli nie udało Ci się zlikwidować wycieku, to niestety czeka Cię wydatek – baterię trzeba wymienić na nową.