4.5/5 - (2 votes)

Układ hamulcowy niewątpliwie jest newralgicznym systemem w samochodzie – jakakolwiek awaria może być dramatyczna w skutkach. Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak rozpoznać problemy z układem hamulcowym. Sprawdź, jakie są typowe objawy awarii układu hamulcowego w autach osobowych, a także dowiedz się, w jaki sposób dokonuje się ich naprawy. Sprawdź także, kiedy trzeba od razu udać się do mechanika, a jazda samochodem grozi wypadkiem.

Jak często serwisować układ hamulcowy?

Regularne serwisowanie układu hamulcowego jest niezwykle ważne, gdyż jakakolwiek awaria, a także utrata efektywności pracy hamulców grozi bardzo poważnymi konsekwencjami. Trzeba więc pamiętać, że hamulce należy serwisować regularnie, a także samodzielnie obserwować, czy pracują prawidłowo w taki sposób, jak przewidział to producent. Zazwyczaj klocki hamulcowe, które są newralgicznym elementem całego układu, zaleca się wymieniać co około 10-15 tyś. km. Jeśli jednak ktoś jeździ bardzo dynamicznie, należy to robić zdecydowanie częściej – nawet co 5 tyś. km. Tarcze hamulcowe wymienia się podczas co drugiej wymiany klocków. Jeśli jednak hamulce zaczęły szwankować, a auto gorzej hamuje, trzeba udać się do mechanika.

Jak działa układ hamulcowy?

By poznać typowe usterki układu hamulcowego, najpierw warto zrozumieć jak właściwie działa. Elementami bezpośrednio odpowiadającymi za hamowanie pojazdu są klocki hamulcowe i tarcze. Klocki dociskają się do tarczy hamulcowej wtedy, gdy kierowca naciska pedał hamulca. Siła z pedału na klocek hamulcowy przenoszona jest dzięki układowi hydraulicznemu. To płyn hamulcowy generuje odpowiednie ciśnienie i warunkuje pracę całego układu. Gdy dojdzie do jego rozszczelnienia, a płyn hamulcowy przestaje generować ciśnienie, dochodzi do całkowitej awarii hamulców.

Typowe objawy awarii układu hamulcowego

Kierowcy mogą zauważyć różne rodzaje objawów awarii układu hamulcowego. Wycieki z układu są ekstremalnym przypadkiem, gdyż przewody raczej rzadko ulegają awarii. Może to jednak nastąpić wskutek uszkodzenia mechanicznego przewodów. Wtedy pod samochodem stojącym na postoju powinny pojawiać się niewielkie plamy z płynu hamulcowego. Jeśli płynu ubyło dużo i ubywa dalej, hamulce szybko całkowicie przestaną działać. Na początku objawem będzie to, że pomimo naciskania pedału hamulca, auto hamuje o wiele słabiej. Proces ten powinien coraz bardziej się pogłębiać. Takiemu zjawisku nie będą towarzyszyć żadne niepokojące dźwięki. Inaczej ma się sytuacja, gdy awarii uległy klocki hamulcowe lub tarcze. Klocki hamulcowe na początku zaczynają mocno trzeć o tarczę, co powoduje charakterystyczny pisk. Jest to dźwięk, który trudny z czymś pomylić i pojawia się podczas hamowania. Dotyczy z okolicy koła. Jeśli dźwięk pojawia się nie tylko podczas hamowania, problem dotyczy jakiegoś elementy zawieszenia. Głośny i niepokojący dźwięk może pojawiać się wtedy, gdy tarcza hamulcowa zostanie wyrobiona lub ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu. Jeśli jej powierzchnia nie jest idealnie dopasowana do klocków hamulcowych (sprawnych), będą także pojawiać się dziwne, szarpane dźwięki, a auto będzie hamować nierównomiernie. Wibracje i stukanie przenoszone na całą karoserię samochodu mogą pojawiać się podczas wciskania pedału hamulca, a także chwilę po tym, gdy zostanie odpuszczony. Bardzo powszechne jest też pojawianie się zapachu spalenizny, a po zatrzymaniu auta okazuje się, że felgi bardzo mocno się nagrzewały podczas jazdy.

Naturalne wyeksploatowanie układu hamulcowego

Zużywanie się klocków hamulcowych i tarcz to naturalny proces, którego nie da się znacznie spowolnić. Jeśli więc auto ma określony przebieg, a samochód zaczyna nieprawidłowo hamować możliwe, że czas na serwis. Warto jednak pamiętać, że podczas dynamicznej jazdy hamulce zużywają się o wiele szybciej. To samo dotyczy sytuacji, gdy regularnie jeździ się w górzystym terenie – nawet zachowawcza jazda, podczas której trzeba regularnie korzystać z hamulców, prowadzi do o wiele szybszego niszczenia się elementów układu hamulcowego. Jeśli auto ma już przynajmniej 5-10 lat, ilość płynu hamulcowego także może zacząć spadać z powodu braku szczelności elementów układu. W takiej sytuacji należy udać się do mechanika, który wykona diagnostykę i oględziny.

Jak naprawia się hamulce w samochodzie?

Jeśli jednak ewidentnie chodzi o konieczność wymiany klocków hamulcowych i tarcz, można to zrobić samemu. Po zdjęciu koła odpowiednie śruby będą widoczne. Wystarczy je odkręcić, a następnie lekkim uderzeniem wybić zużyte elementy z mocowania. Montaż nowych klocków i tarcz jest prosty i nie wymaga to żadnych narzędzi poza podstawowymi kluczami. Czasem powodem awarii jest to, że w okolicach zacisku hamulca pojawiło się sporo brudu i kurzu. Wtedy wystarczy odkręcić koło i oczyścić elementy. Charakterystycznym objawem takiej sytuacji jest to, że hamulec nie odbija lub robi to nieregularny sposób.

Udostępnij.
Zostaw odpowiedź