4.5/5 - (2 votes)

Laptop ma kompaktowe wymiary i jest mobilny, możesz go użytkować w biurze, domu, pociągu, plenerze. W trakcie korzystania z tego urządzenia może okazać się, że jego bateria się nie ładuje. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, z niektórymi problemami możesz poradzić sobie bez konieczność oddawania go do serwisu. Dzięki temu możesz zaoszczędzić niemałe pieniądze związane z naprawą laptopa lub z koniecznością wymiany go na nowy.

Jakie sygnały świadczą o tym, że laptop nie ładuje baterii?

O tym, że bateria nie jest ładowana przez laptopa świadczą bardzo różne objawy. Tym najbardziej podstawowym jest niezmieniający się wskaźnik ładowania po podłączeniu sprzętu do gniazdka zasilacza. Sygnałem, że z ładowaniem nie wszystko jest w porządku świadczyć może też fakt, iż po podłączeniu rozładowanego laptopa urządzenie nie włącza się. Komputer może się też wyłączać po tym, jak odłączysz go od ładowarki. Możesz też otrzymać komunikat systemowy o problemach, które pojawiają się po podłączeniu laptopa do gniazdka lub o błędzie.

Dlaczego laptop nie ładuje baterii?

Problem może leżeć zarówno po stronie baterii, jak i zasilacza. Może być też wynikiem uszkodzenia gniazda ładowania albo gniazdka w ścianie. Często problemy z ładowaniem baterii pojawiają się także wtedy, gdy zabrudzone zostały styki baterii i laptopa – zbierający się na nich kurz i inne zanieczyszczenia mogą sprawić, że bateria przestaje się ładować. Problem może leżeć też po stronie sterownika ładowania baterii. Wiesz już dlaczego laptop może nie ładować baterii, zobacz teraz, jak samodzielnie z danym problemem sobie poradzić.

Jak rozwiązać problem z nie ładującym się laptopem?

Jeżeli zasilacz nie ładuje baterii laptopa, ale mimo to urządzenie to działa, przede wszystkim należy zresetować urządzenie: odłącz zasilanie, zamknij system, po kilku minutach uruchom ponownie laptopa i podłącz zasilacz. Dobrze byłoby, gdybyś wykonał reset sprzętu zarówno z włożoną, jak i wyjętą baterią. Dopiero jeżeli restart nie przyniesie oczekiwanego efektu sprawdź stan zasilacza.

Krok 1

-Upewnij się, czy uszkodzeniu nie uległ kabel albo gniazdo. -Sprawdź, czy sam zasilacz nie został uszkodzony. Na jego obudowie znajduje się lampka kontrolna – gdy świeci się ona na zielono, zasilacz jest sprawny. Jeśli jednak świeci się na czerwono lub pomarańczowo albo miga, to znak, że zasilacz jest niesprawny. Gdy przekonasz się, że nie jest on uszkodzony, przejdź do kolejnego kroku: podłącz go do innego gniazdka: przyczyną problemów może być uszkodzony kontakt albo listwa zasilająca. Jeżeli laptop zacznie się ładować, będzie to znaczyło, że rozwiązałeś problem, jeśli nie – musisz szukać dalej.

Krok 2: Wyczyść laptopa

Wspominaliśmy, że przyczyną nie naładowania baterii może być kurz i inne zabrudzenia, dlatego też gdy masz problem z nie ładującym się laptopem, spróbuj go wyczyścić – usuń kurz i oczyść zaśniedziałe styki przy pomocy ściereczki z mikrofibry, możesz też użyć sprężonego powietrza lub zwilżonego patyczka do uszu. Zanim zaczniesz czyścić styki i port wyłącz laptopa, odłącz go też od zasilania.

Krok 3: Wykonaj twardy reset laptopa

Czynność ta pozwoli Ci wyładować resztki energii, które w nim pozostały. Wyłącz urządzenie i odłącz od niego zasilacz, a następnie wyjmij baterię. Przyciśnij i przytrzymaj przez dwadzieścia sekund przycisk zasilania – czynności te powtórz dwa razy. Na koniec włóż baterię, podłącz zasilacz i uruchom laptopa.

Krok 4: Przeinstaluj sterowniki

Przyczyną problemów z nieładującym się laptopem mogą być sterowniki ładowania baterii – trzeba je więc przeinstalować. Jeżeli na swoim sprzęcie masz zainstalowany system Windows, wejdź w „Menedżer urządzeń”, kliknij przycisk „Bateria”, a następnie prawym przyciskiem myszki naciśnij „Bateria Microsoft o metodzie kontroli zgodnej z ACPI”. Po otwarciu menu wybierz „Odinstaluj” – z paska zadań zniknie ikona baterii, oczywiście pod warunkiem, że proces jej odinstalowania przebiegł pomyślnie. Teraz musisz odłączyć laptopa od zasilania i ponownie uruchomić system, ale zrób to tylko na baterii – sterownik powinien automatycznie zainstalować się od nowa. Jeśli tak się nie stanie, musisz zainstalować go ręcznie. W tym celu kliknij na ikonkę, która znajduje się obok zegara. Po ponownym zainstalowaniu sterownika podłącz zasilanie i sprawdź, czy bateria się ładuje. Na ogół ponowna instalacja sterowników sprawia, że problem z ładowaniem laptopa znika.

Krok 5: Wyjmij i ponownie włóż baterię

Sama bateria może być przyczyną tego, że laptop się nie ładuje. W takiej sytuacji pomóc może jej tak zwany twardy reset. Aby zresetować ustawienia baterii musisz:

  • wyłączyć laptopa;
  • odłączyć kabel zasilający;
  • wyjąć baterię i ponownie włożyć baterię;
  • podłączyć i włączyć laptopa.

Odłączenie i ponowne podłączenie baterii powinno rozwiązać problem, niestety sposób ten może okazać się trudny do wykonania – nie wszystkie modele laptopów mają bowiem wymienną baterię. Jeśli posiadasz takie właśnie urządzenie, musisz go rozebrać. W tym celu zdemontuj dolny panel laptopa i wyjmij baterię po uprzednim odłączeniu jej od płyty głównej.

Udostępnij.
Zostaw odpowiedź