4.5/5 - (2 votes)

Stare meble wcale nie muszą trafić na śmietnik – wystarczy, że je odnowisz, a zmienią się w piękne i modne. Profesjonalna renowacja nie jest tania – na szczęście można to zrobić samodzielnie. Decydując się na to, doskonale wpiszesz się w coraz popularniejszy duch less waste. Jeśli chcesz samodzielnie odnowić meble, wcale nie musisz posiadać wielu specjalistycznych narzędzi – przyda Ci się tylko kilka elektronarzędzi, które możesz kupić albo wypożyczyć. Potrzebne też będą Ci różne, łatwo dostępne materiały oraz chęci i trochę wolnego czasu. Niezbędne materiały kupisz w każdym markecie budowlanym.

Jakie narzędzia są potrzebne do odnawiania starych mebli?

Usunięcie starych powłok lakierniczych i malarskich to czynność, którą koniecznie musisz wykonać, gdy chcesz odnowić stare meble. Dlatego też potrzebne Ci będą takie elektronarzędzia, jak:

  • Szlifierka oscylacyjna. Wykorzystasz ją do szlifowania nie tylko płaskich powierzchni, ale także narożników.
  • Szlifierka mimośrodowa. Wyposażona w okrągły talerz umożliwi Ci wyczyszczenie wypukłych i wklęsłych powierzchni.

Przyda Ci się również papier ścierny – kup zarówno grubo-, jak i drobnoziarnisty. Będzie Ci potrzebny zarówno do szlifowania ręcznego, jak i szlifierkami. Sięgnij po ochronne okulary oraz maskę. Do łączenia poszczególnych elementów pomocna będzie wiertarko-wkrętarka, wykonasz nią również niezbędne otwory.

Jakie materiały kupić, odnawiając stare meble?

Stan starych mebli nie jest idealny, dlatego przydadzą Ci się materiały umożliwiające ich naprawę. Ubytki w drewnie uzupełnisz masą szpachlową – jest ona plastyczna, a więc łatwa w stosowaniu. Jej atutem jest to, że dostępne jest w wielu kolorach. Do łączenia drewnianych elementów przyda Ci się klej Wikol. Będziesz potrzebować także:

  • impregnatu;
  • farby podkładowej;
  • szpachelki do nakładania masy szpachlowej.

W zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć możesz kupić akrylową, ftalową, alkidową lub kredową farbę do drewna. Do wyboru masz także lakier, bejcę oraz lakierobejcę. Do zabezpieczenia surowego drewna możesz wykorzystać nie tylko impregnat, ale także specjalny olej do drewna. Przydadzą się Ci oczywiście także różnej wielkości pędzle i wałki.

Jak odnowić stare meble?

Przede wszystkim ręcznie (zajmie to wiele czasu) lub przy pomocy szlifierki usuń z odnawianego mebla starą powłokę malarską lub lakierniczą – użyj do tego papieru ściernego o granulacji 100. Meble z naturalną okleiną albo ze sklejki, które nie były wcześniej malowane możesz tylko zmatowić papierem ściernym o granulacji 120. Następnie usuń dokładnie pył, który pozostał na meblach po szlifowaniu – najlepiej zrób to odkurzaczem. Jeżeli zauważysz na powierzchni odnawianego mebla niewielkie otwory, to znak, że znajdują się w nim korniki – pozbędziesz się ich specjalnymi preparatami. Uzupełnij masą szpachlową ewentualne ubytki. Kiedy masa wyschnie, wyszlifuj mebel i usuń z niego pył po raz kolejny. Teraz możesz przystąpić do malowania – to, jaki kolor czy preparat wybierzesz, zależy tylko od efektu, na uzyskaniu którego Ci zależy.

Udostępnij.
Zostaw odpowiedź