4.5/5 - (2 votes)

Każdy dach – nawet ten, który wykonany był perfekcyjnie – wymaga po pewnym czasie użytkowania przynajmniej remontu. Trzeba pamiętać, że od jego stanu technicznego zależy bezpieczeństwo osób, które będą przebywać w budynku bądź jego pobliżu. Wielu zarządców budynków zastanawia się czy lepszym rozwiązaniem jest naprawa zepsutego dachu czy jego wymiana na nowy. Okazuje się, że na tak postawione pytanie jednoznacznie odpowiedzieć się nie da. Wiele zależy bowiem od tego, w jakim stanie technicznym znajduje się dach na etapie planowania robót.

Czy należy ocenić stan dachu?

Punktem wyjścia do podjęcia decyzji czy warto naprawiać dach jest rzetelnie wykonana ocena jego stanu technicznego. Oględziny można próbować wykonać samodzielnie, ale trudno wówczas liczyć na to, że będą one miały charakter profesjonalny. Najrozsądniej jest skorzystać z pomocy fachowców, którzy doskonale się na tym znają. Specjaliści wiedzą, na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę, aby ocena pozwoliła na podjęcie najlepszej dla właściciela budynku decyzji. Podczas oględzin ocenia się:

  • szczelność dachu;
  • kondycję pokrycia dachowego;
  • stan konstrukcji;
  • kondycję więźby.

Uwzględnienie tych elementów oznacza, że ocena jest kompletna i pozwala na wyciągnięcie wiarygodnych wniosków.

Kiedy możliwy jest remont dachu?

Jeśli nasz dach kryty jest papą, możemy śmiało zdecydować się na jego remont. Jeśli w obiekcie znajdowało się poddasze nieużytkowe zapewniające swobodny dostęp do więźby dachowej, nie trzeba decydować się na wymianę całego dachu. Jest to zbędny wydatek i niepotrzebna praca. W zupełności wystarczy remont. Również w przypadku dachówki można najczęściej myśleć o remoncie, nie obawiając się zbyt wysokich kosztów. W takim przypadku remont polega najczęściej na wymianie tych elementów, które zostały uszkodzone.

Remont dachu Wrocław – kiedy nie wystarczy?

Nie zawsze remont dachu rozwiąże wszystkie problemy. Zdarza się, że niezbędna okazuje się być wymiana całego pokrycia. Z taką opcją musimy się liczyć wówczas, jeśli budynek pokryty jest gontem bitumicznym bądź blachodachówką. Warto pamiętać, że także poddasze użytkowe znacznie ogranicza możliwości remontu. Nie zapewnia bowiem dostępu do więźby dachowej, co sprawia, że niemożliwa staje się jej naprawa czy odgrzybienie. Wówczas jedyne, co nam pozostaje to wymiana. Dobrym rozwiązaniem w przypadku właścicieli starszych budynków, którzy stanęli przed koniecznością wymiany poszycia dachowego jest zastosowanie blachodachówki. Jej ogromnym atutem jest niska waga, co sprawia, że nie obciąży ona nadmiernie konstrukcji. Świetnie sprawdza się między innymi blachodachówka modułowa, której montaż nie nastręcza większych problemów.

Co zrobić, jeśli usterka dachu wystąpiła na budynku wpisanym do rejestru zabytków?

Może zdarzyć się tak, że usterka pojawia się w dachu budynku, który figuruje w rejestrze zabytków. Wówczas sprawa mocno się komplikuje. W przypadku takich budynków prawo nie pozwala bowiem na żadne ingerencje. Aby były one możliwe, trzeba uzyskać zezwolenie wydane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nawet ich uzyskanie nie rozwiązuje jednak problemu do końca. Remont dachu we Wrocławiu czy innym mieście – jeśli budynek jest w rejestrze zabytków – może być wykonany bowiem tylko przez osobę posiadającą określone uprawnienia. Trzeba przy tym stosować się do wszystkich zaleceń, jakie zostały wydane przez konserwatora. Dach ma chronić nie tylko to przedmioty znajdujące się wewnątrz budynku, ale również ludzi. Dlatego nawet najdrobniejsze uszkodzenia powinny być zawsze bardzo dokładnie ocenione, a jeśli tylko taka jest potrzeba – usunięte. Mogą one bowiem wygenerować naprawdę bardzo duże problemy. Dobrym rozwiązaniem jest regularny – odbywający się w raz w roku – przegląd dachu, który najrozsądniej jest wykonać po zimie. Jeśli wykaże on jakieś usterki, należy jak najszybciej podjąć decyzję co dalej. Naprawiając dach bądź wymieniając go, zyskujemy możliwość dalszego bezpiecznego użytkowania budynku. Remont i naprawa zepsutego dachu to prace, których wykonania nigdy nie należy lekceważyć i odkładać w czasie.

Udostępnij.
Zostaw odpowiedź