Jedną z odmian dachów, które znane i stosowane w różnych krajach są od lat, a w Polsce zyskują coraz większą popularność są zielone dachy. Ich cechą charakterystyczną, od której zresztą pochodzi nazwa, jest to, że porastają je odpowiednio dobrane rośliny. Na zielone dachy decydują się dzisiaj zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi. Budynek z zielonym dachem prezentuje się świetnie, a jednocześnie zyskuje dodatkowe właściwości. Jak skonstruowane są zielone dachy? Co zyskamy, kiedy zdecydujemy się na taki dach we własnym domu?
Zielone dachy Wrocław – jaka roślinność może porastać zielone dachy?
Zielone dachy dzieli się, biorąc za kryterium rodzaj zastosowanej roślinnością. Zielone dachy mogą być obsadzone zarówno roślinnością niską, która określana jest mianem ekstensywnej, jak i wysoką, intensywną i bardziej wymagającą. Do roślin mało wymagających, a jednocześnie niskich, które z powodzeniem można wykorzystać go stworzenia zielonego dachu zalicza się między innymi:
- różne gatunki mchów;
- krwawnik pospolity;
- macierzankę piaskową;
- czyściec wełnisty;
- rozchodniki;
- rojniki.
To oczywiście jedynie przykład tego, co może znaleźć się na zielonym dachu. Do roślin o większych wymaganiach, które rosną również nieco większe zalicza się:
- tuje;
- jałowce;
- sosnę kosodrzewinę.
Wymienione rośliny to oczywiście jedynie część tego, co można wykorzystać, tworząc zielony dach. Możliwości jest o wiele więcej.
Konstrukcja zielonych dachów – z jakich warstw zbudowany jest zielony dach?
Każdy zielony dach zbudowany jest z kilku warstw. Każda z nich pełni ściśle określoną funkcję. Wyróżnia się warstwę:
- termoizolacyjną;
- hydroizolacyjną;
- drenażowo – akumulacyjną;
- filtrującą.
Ostatnia jest warstwa substratu. Pierwsza wymieniona warstwa – termoizolacyjna – ma za zadanie zadbać o to, aby straty ciepła w przypadku budynku były możliwie jak najniższe. Jednocześnie chroni ona przed nagrzewaniem się obiektu w lecie, kiedy temperatury na zewnątrz są naprawdę wysokie. Warstwa hydroizolacyjna pełni bardzo ważną rolę. To bowiem ona chroni strop przed wilgocią. Od tego, jak zostanie wykonana zależy więc w dużej mierze przyszłość budynku. Warstwa drenażowo – akumulacyjna odprowadza nadmiar wody, który znalazł się na zewnętrznych częściach poszycia. Dzięki warstwie filtrującej drenaż jest skutecznie chroniony przed zanieczyszczeniami. Wymieniona jako ostatnia warstwa substratu wpływa na kondycję roślin. To bowiem właśnie ta warstwa odpowiada za warunki, w jakich będą rosły wybrane okazy. Wpływa ona na to, czy dach będzie miał charakter intensywny czy ekstensywny.
Co zyskamy, decydując się na zielony dach?
Budowa zielonych dachów to mnóstwo zalet. Decydując się na ich zastosowanie, zyskuje się przede wszystkim możliwość stworzenia dodatkowej przestrzeni rekreacyjno – wypoczynkowej. Na takim dachu można bowiem urządzić taras. Jest to więc rozwiązanie doskonałe dla firm, które chcą zatroszczyć się do swoich pracowników, a także dla tych właścicieli domów, którzy dysponują naprawdę niewielką działką. Rozważając wykonanie dachu zielonego, warto pamiętać, że roślinność jest świetnym izolatorem. Sprawia, że do wnętrza budynku będzie docierało zdecydowanie mniej hałasu, co znacznie przekłada się na komfort przebywających w nim osób. Również pod względem izolacji termicznej dachy zielone wypadają świetnie. Latem, kiedy jest naprawdę gorąco, zielony dach zapobiega nadmiernego nagrzewaniu się budynku. Z kolei zimą zmniejsza straty ciepła, co oznacza niemałe oszczędności na rachunkach za centralne ogrzewanie. Nie bez powodu mówi się, że domy z zielonymi dachami są energooszczędne.
Jak zielone dachy wpływają na środowisko?
Zielone dachy szczególnie mocno promowane są w dużych miastach, w których nieustannie przybywa dużych budynków, a jednocześnie ubywa przestrzeni zielonych. Ich zastosowanie to skuteczny sposób na walkę z miejskimi wyspami ciepła, które sprawiają, że powietrze staje się niezwykle gorące, a jednocześnie bardzo suche. Plusem zielonych dachów jest również absorbowanie wody opadowej, która zostaje tym sposobem wprowadzona do obiegu.